Informācijas un pieredzes apmaiņas pasākums Alūksnes lauku partnerības teritorijā
Izzinošā pieredzes brauciena rīts iesākās Apes pagastā, uzņēmumā SIA TTR Company, kas ir specializējies metālapstrādē: nodarbojas ar metināšanu, strūklošanu un pulverkrāsošanu. Iebraucamie vārti, margas – tā ir tikai viena daļa no tā, ko dara šis uzņēmums. Uzņēmuma vadītājs Nauris Teters ir aktīvs entuziasts, savas dzimtās Apes patriots un pauž, ka: “Esam izdarīgi. Apņēmība mums ir liela, turpināsim attīstīt savu piedāvājuma klāstu”.
Apes Radošajā ideju centrā Daiga Bojāre sniedza ieskatu par apiešu realizētajām idejām. Apes pilsētā un Apes pagastā ir īstenoti vairāki sabiedriskā labuma projekti, uzlabota Apes pamatskolas infrastruktūra, īstenoti sporta jomas projekti un vēl daudzas citas iedzīvotāju iniciētas idejas. Īstenotāji ir gan pašvaldība, gan biedrības.
Apes Kultūras centra pagalmā izveidota Apes Amatu māja, kas tika atklāta 2023. gadā. Ar 2024.gada janvāri Apes Amatu mājā notiek liela rosība, šeit mijas senās kultūras tradīcijas ar mūsdienām un caurvijas amatu prasmes un zināšanu apgūšana un saglabāšana no paaudzes paaudzē.
Tālāk devāmies uz Alūksne Bānīša staciju, lai aplūkotu multimediālo ekspozīciju “Alūksnes Bānīša stacija”, kas ierīkota vēsturiskajā Alūksnes dzelzceļa stacijas bagāžas šķūnī un ļauj doties virtuālā un mūsdienīgā ceļojumā, un atklāt vienīgā regulāri kursējošā šaursliežu vilciena Baltijā jeb Bānīša stāstu.
Pusdienas baudījām burgeru kafejnīcā Tvaiks x Ogle, kas iekārtota vēsturiskajā stacijas ēkā - Alūksnes Bānīša stacijas kvartālā. kurā piedāvā unikālu “Malēnieša” burgera recepti, izveidojot saikni starp tradicionālajām vērtībām un mūsdienīgām garšām.
Tālavas ielā 5, Alūksnē izveidota radoša vieta, kur pašvaldības radītā infrastruktūrā darbojās jauni ražošanas uzņēmumi. Viens no tiem SIA UHTA, uzņēmuma vadītāja Inita Tilane – Pakalniņa ir izveidojusi dizaina studiju BOTERRA. Studijā top neatkārtojami mākslas darbi un suvenīri. Uzņēmums piedāvā, pēc individuāla pasūtījuma, izgatavot mākslinieciskas flīzes īpašu interjeru veidotājiem un cienītājiem.
Blakus telpās darbojās poligrāfijas uzņēmums SIA “Impress Print”, kura komanda aizrautīgi rada un pieņem jebkuru izaicinājumu!
Draudzīgi šajās telpās sadzīvo arī trešais, neliels, bet iedzīvotāju iecienīts pārstrādes uzņēmums SIA “ND Zutis”. Uzņēmums ražo kūpinātu zvejas un gaļas produktu izstrādājumus – karsti kūpināta vista, cūkgaļa, zivis (t.sk. karsti kūpināts Alūksnes ezera zutis), kā arī kulinārijas izstrādājumus. Uzņēmuma specializācija ir kūpinājumu gatavošana pēc savām oriģinālām receptēm, savu produkciju realizē izmantojot divus zīmolus: “Alūksnes ezera zuši” un “Pirāta kūpinājumi”.
Emocijām bagāts piedzīvojums bija brauciens pa Alūksnes ezeru ar kuģīti “Marienburg”. Brauciena laikā, zinošas gides pavadībā, izbaudījām ezera un tā salu skaistumu, skatījām skaistākos kultūrvēsturiskos objektus – Marienburgas cietokšņa pilsdrupas, Saules tiltu, Aleksandra paviljonu un citus, un izzinājām senās Marienburgas vēsturi. 2016. gadā nodibinot uzņēmumu IK “Marienburg ID” Intars Dambis ar sievu iegādājās kuģīti ar 20 pasažieru vietām, sagatavoja audiogidu vairākās valodās, vasarā nodrošina regulārus braucienus. Paplašinot piedāvājumu, iegādāts tūristu pārvadājuma vilcieniņš "Severīns" ar diviem vagoniem, brauciena maršrutā iekļaujot iecienītus un nozīmīgus Alūksnes pilsētas tūrisma objektus. Ja esi Alūksnē, noteikti rezervē vietu uz kuģīša un vilcieniņa!
Vakara pārsteigums bija Ziemeru muižas apmeklējums, vieta, kurā dzīvo, saimnieko un dvēseli piešķir režisore Dita Balčus ar ģimeni. Muižas īpašniece mums deva iespēju iejusties vēsturiskos laikos, pielaikojot tērpus muižas salonā, klausoties muzikālu priekšnesumu un izgaršot pēc senas muižas receptes pagatavotu desertu. Muižā darbojās arī biedrība, kuras darbība vērsta uz muižas saglabāšanu un attīstību.
Otrā diena iesākās baudot brokastis viesu nama “Melderi” gaumīgajā, omulīgajā gaisotnē.
Tālāk ceļš veda uz Alūksnes novada Sabiedrības centru, kuru izveidoja biedrība “Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centrs”. Ikdienā te darbojās NVO, reliģiskas organizācijas un aktīvie iedzīvotāji. Centrs piedāvā telpas semināru, tikšanos, apmācību un citu nelielu pasākumu organizēšanai, kā arī dažādu pasākumu organizēšanai nepieciešamos resursus.
Vieta, kur ikvienai dāmai iemirdzas acis ir SIA “LINDEN” uzņēmums, kas nodarbojas ar apģērbu ražošanu. Šūšanas darbnīcā veic tekstilizstrādājumu apdruku un izšūšanu, radot unikālus audumus apģērbu un aksesuāru ražošanai, kā arī personalizētu produkciju. Latvijā ražotās kleitas, svārki, blūzes un vīriešu tauriņi, tiek šūti no kvalitatīva un rūpīgi izvēlēta auduma, lai būtu ērti valkājami un viegli kopjami.
Pusdienojām ģimenes kafejnīcā “Benevillā”, kas atrodas Alūksnes vēsturiskā apbūves centra daļā, baudījām omulīgu atmosfēru, lielisku apkalpošanu, gardus ēdienus un saimnieku stāstu par uzņēmuma izaugsmi.
Blakus Alūksnes ezeram SIA “Hanvest” izveidojis Velo ostu, kur piedāvā iznomāt elektrovelosipēdus, elektriskos skrejriteņus, elektroskūterus, velokartus, ģimenes velosipēdus un dažādus peldlīdzekļus, piedāvājot viesiem nesteidzoties baudīt Alūksnes burvību.
Kā ķirsītis uz kūkas izzinošā pieredzes apmaiņas brauciena galamērķis bija Jaunlaicenes muižas muzejs “Malēnieša pasaule”. Vieta, kur iepazīt malēniešu kultūru, īpaši skanīgo izloksni, tradīcijas un pacensties iemācīties kādus vārdus. Muzeja stāstniecē klausoties, kopā dziedot ļāvāmies smiekliem no malēniešu veselīgās humora izjūtas!
Sirsnīgs paldies Alūksnes lauku partnerībai, īpašs paldies – Santai un Indrai par uzņemšanu!